side-area-logo

När startar utbildningen Certifierad inredare och diplomerad homestylist?

När startar utbildningen Certifierad inredare och diplomerad homestylist?

Utbildningen är en distanskurs

Eftersom det är en distanskurs bestämmer du själv när du vill starta din inredningsutbildning och också när du vill avsluta den. Du läser hemifrån i din egen takt block för block tills du är klar och får din titel ”Certifierad inredare och diplomerad homestylist”.

Utbildningen består av fyra block och ett praktiskt certifieringsprov som vi tar oss igenom tillsammans i din takt.

Efter genomförd inredningskurs kommer du känna dig trygg i dina kunskaper och inredningsval, antingen privat eller som yrke. Du kommer också kunna redogöra för och förstå varför du gjort de inredningsval du gjort.

Kursen vänder sig till dig som vill bli mer säker i dina inredningsval eller drömmer om att ha inredning som yrke via en anställning eller i egen regi. 

Inga förkunskaper krävs, du behöver endast ha ett brinnande intresse för inredning. Du har alltid tillgång till din kursledare via telefon eller mail som kan hjälpa dig att nå din dröm.

Det går att betala hela kursen direkt eller dela upp din betalning på två gånger. Så fort du har betalat första fakturan startar kursen. Läs mer och beställ här.

Bli inredare och jobba med homestyling på distans

Bli certifierad inredare och homestylist

Kursen som är på distans hos Interiörskolan kräver inga förkunskaper. Efter utbildningen med självstudier, genomförda inlämningsuppgifter och godkänt examensarbete kan du titulera dig Certifierad Inredare och Diplomerad Homestylist och du får ett certifikat på att du utfört utbildningen.

interiorskolan