side-area-logo

Bädda sängen som en hotellsäng

Bädda sängen som en hotellsäng

Få den mysiga hotellkänslan

För att få sängen att se så där gosig ut är tricket att använda dig av många kuddar. Kuddarna behöver vara i lite olika storlekar och varför inte olika former.

Avsluta gärna med ett eller två överkast som du viker dubbelt i fotändan samt släng på en gosig pläd i ena fotändan.

Kuddarna får gärna gå i samma ton eller max två färger som passar ihop. Om du vill att en kudde ska sticka ut lite extra kan du välja ett avstickande mönster eller form på den. Nedan ser du två olika sätt att placera ut kuddar på i huvudändan i sängen.

Bädda sängen som på ett hotell

Fem kuddar med en avstickande form.

Bädda med fler kuddar för att få till hotellkänslan.

Sju kuddar i olika storlekar och bredd på placering.

Bädda med många kuddar och plädar

Bli certifierad inredare och homestylist

Kursen som är på distans hos Interiörskolan kräver inga förkunskaper. Efter utbildningen med självstudier, genomförda inlämningsuppgifter och godkänt examensarbete kan du titulera dig Certifierad Inredare och Diplomerad Homestylist och du får ett certifikat på att du utfört utbildningen.

interiorskolan