Interiörskolan blogg TEST KOWBOY

Nyheter från Interiörskolan samt inredningsartiklar

Vill du bli certifierad inredare? Tänk på det här innan du väljer utbildning!

Vill du bli certifierad inredare? Tänk på det här innan du väljer utbildning!

Är din största dröm att bli certifierad inredare eller homestylist? Då behöver du hitta en utbildning som passar din livsstil och dina mål. När utbildningen är klar har du många
spännande år framför dig. Kanske är din dröm att planera och designa privatpersoners hem vid renovering? Eller att styla bostäder som snart ska ut till försäljning. Möjligheterna
efter din utbildning till inredare är många och vi vill guida dig genom alla dina frågetecken.

läs mer
Utforska Bullet Journaling – Ett anpassningsbart system för produktivitet och självreflektion

Utforska Bullet Journaling – Ett anpassningsbart system för produktivitet och självreflektion

I en värld där digitala kalendrar och appar dominerar vår organisation och planering, har Bullet Journaling seglat upp som en motreaktion mot den digitala överbelastningen. För de som söker en mer organisk och kreativ metod för att hantera sin tid, tankar och mål, har Bullet Journaling blivit ett populärt verktyg. Men vad är egentligen Bullet Journaling?

läs mer
Vår tidigare elev Edita har tydliga mål – jobbar idag som inredare på BoConcept

Vår tidigare elev Edita har tydliga mål – jobbar idag som inredare på BoConcept

Som för många av oss, saktade livet in lite under pandemin och plötsligt fanns det tid att fundera över och omprioritera sitt liv. Så länge jag mins har jag lagt märke till min omgivning och hur jag mår i olika utrymmen och inredning spelar ju på känslor, vare sig de är medvetna eller inte. Min dröm var att kunna arbeta som inredare och få uttrycka mig själv kreativt. Jag visste dock inte att jag skulle våga ta steget och förverkliga min dröm.

läs mer
Tidlös inredning

Tidlös inredning

Inredning kan finnas i lika många olika stilar som det finns människor. Det finns vissa tydliga stilar såsom futuristiskt, minimalistiskt och skandinaviskt. Vissa stilar är mer tidsbaserade än andra och det betyder dessutom att vissa är mer tidlösa än andra. Här kommer lite tips på hur du, om du vill, får till en mer tidlös inredning.

läs mer
Vilken utbildning till inredare ska jag välja?

Vilken utbildning till inredare ska jag välja?

Vi får många frågor om vilken inredningsutbildning som ger bäst chans till jobb efter färdiga studier. Här behöver du som kommande elev göra en research om innehållet bland de utbildningar som finns på marknaden just nu och jämföra vad som passar dig bäst. Det har kommit en hel del inredningsutbildningar och kurser bara det senaste året och innehållet kan variera.

läs mer
Vad är Wabi-sabi och hur funkar det?

Vad är Wabi-sabi och hur funkar det?

Flödet i ett hem kan säga väldigt mycket om den som bor där. Inte bara om dennes inredningsstil utan även om dennes livsfilosofi. I Japan finns det en livsfilosofi som heter Wabi-sabi. Det kan vara lite svårt att förklara exakt hur Wabi-sabi fungerar men vi har lyft fram det viktigaste som förhoppningsvis ger lite inspiration på vägen.

läs mer
Tidigare elev startade inredningsbutik

Tidigare elev startade inredningsbutik

Det är alltid lika roligt när vi får mail och notiser från tidigare elever som vill visa upp vad de använt vår utbildning till. Det kan ju vara väldigt olika vad man har som mål när man börjar som elev hos oss och att få se spridningen på vad alla ni elever hittar på efter utbildningen är fantastiskt! Vår tidigare elev Monica Lindberg bestämde sig för att det absolut skulle gå att driva en inredningsbutik kombinerat med café ute på landet i Föllinge.

läs mer
Distansutbildning ett friare sätt att studera

Distansutbildning ett friare sätt att studera

Visst kan det vara svårt att ta steget att hoppa på någonting nytt, speciellt om utbildningsformen känns ny och främmande för dig som elev. En förändring kan vara ett större steg för vissa än andra men oftast leder en förändring av någonting till det bättre. Vi på Interiörskolan har stor förståelse för att du som elev kan vara tveksam till just utbildning på distans därför har vi listat några punkter nedan som kan hjälpa dig i ditt studerande.

läs mer
Att arbeta som inredare

Att arbeta som inredare

Det finns olika sätt att sälja dina inredningstjänster på och du får själv tänka ut vad som passar dig bäst. Varje kund är unik och vill ha det på olika sätt. En del kanske även vill ha hjälp med att inhandla inredningsdetaljerna du föreslagit. Har du möjlighet att hjälpa till med det?

läs mer